اختراع آسانسورها یک خدمت بسیار بزرگی است که مهندسان به بشر عرضه داشته‌اند. هنگامی که به طبقات یک آسمان خراش نگاه می‌کنید، یک لحظه فکر کنید که آسانسورها وجود نداشتند، چطور ممکن بود انسان بتواند خود را به طبقات بالای آن برساند؟

در وهله اول باید از پیچ و مهره آسانسور تشکر کرد که اساس ساخت این ماشین‌ کاربردی هستند. آسانسور مانند دیگر ماشین آلات فنی و صنعتی، شامل قطعات مختلفی است که به یکدیگر متصل هستند. اتصال بسیاری از بخش‌ها یا قطعات آسانسور توسط پیچ و مهره‌ یا اتصالات موقت شکل می‌گیرد.

بنابراین پیچ و مهره یکی از اصلی‌ترین اجزا هم در بخش ساخت و هم در نصب آسانسورها هستند. پیچ و مهره آسانسور چیست؟ چه نوع پیچ و مهره‌ای برای ساخت و نصب آسانسور استفاده می‌شود؟ در انتخاب پیچ و مهره برای آسانسور چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

پیچ و مهره آسانسور چیست؟

پیچ و مهره آسانسور چیست؟

وقتی می‌خواهیم پیچ و مهره آسانسور را بررسی کنیم، از دو جهت می‌توان به این موضوع پرداخت. درواقع وقتی سوال می‌شود که پیچ و مهره آسانسور چیست؟ از دو جنبه مختلف می‌توان به این سوال پاسخ داد. یک جنبه معرفی پیچ آسانسور است که نوعی پیچ خاص محسوب می‌شود و یک جنبه، معرفی انواع پیچ و مهره برای آسانسور در مرحله ساخت و نصب است. در این مقاله این دو جنبه را بررسی می‌کنیم.

پیچ آسانسور

پیچ آسانسور اتصال دهنده‌ای است که دارای بدنه استوانه‌ای رزوه شده و یک گل پیچ نازک و گرد است که زیر آن یک بخش مربع (گردن مربعی) طراحی شده است.

گردن مربعی این پیچ سبب می‌‌شود که استحکام و ایمنی اتصال بسیار بیشتر شود. این نوع پیچ را به دلیل اینکه برای اولین بار و به طور گسترده در آسانسورها استفاده شده‌اند، با نام پیچ آسانسور می‌شناسند.  نازک بودن یا کم ارتفاع بودن گل این پیچ باعث می‌شوند که آن‌ها در عملکرد آسانسور خللی ایجاد نکنند. در واقع آسانسورها بدون برخورد با پیچ و مهره آسانسور، به راحتی بالا و پایین می‌روند. در کنار پیچ آسانسور معمولا از مهره شش گوش استفاده می‌شود.

پیچ آسانسور

بدنه رزوه شده پیچ آسانسور باعث ایجاد اتصالی مستحکم می‌شود. پیچ های آسانسور هنگامی که به یک جسم متصل می‌شوند، یک اتصال یا نگهدارنده محکم ایجاد می کنند که از باز شدن یا شل شدن اتصال جلوگیری می‌کنند. تنها کاربرد پیچ آسانسور در آسانسورها نیست و آن‌ها در کاربردهای دیگری همچون مبلمان و صنایع چوبی، بالابرهای و انواع سیستم های‌مکانیکی که هر چیزی را بالا و پایین می‌کنند استفاده‌می شود. پیچ و مهره آسانسور در انواع تسمه نقاله و حتی برای پیچ و مهره کفپوش در وسایل نقلیه، به ویژه در کمپینگ‌ها و وسایل نقلیه تفریحی استفاده می‌شوند.

پیچ و مهره برای آسانسور

حال نوبت به بررسی این جنبه از سوال است که از چه نوع پیچ و مهره‌هایی در آسانسورها استفاده می‌شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم، یکی از انواع پیچ و مهره برای آسانسور، خود پیچ آسانسور است. این نوع پیچ برای اولین بار با هدف استفاده در آسانسورها طراحی و تولید شده است.

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع پیچ که در آسانسورها استفاده می‌شود، پیچ شش گوش است که به آن پیچ استاندارد هم می‌گویند. پیچ شش گوش جز با استحکام‌ترین انواع پیچ است که قابلیت تحمل وزن بالایی هم دارد. بنابراین از مناسب‌ترین انواع پیچ و مهره آسانسور است.

پیچ شش گوش جز پیچ‌هایی است که به مهره نیاز دارد. در کنار این نوع پیچ از مهره شش گوش استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم، در کنار پیچ آسانسور هم از مهره شش گوش استفاده می‌شود. بنابراین این مهره پرکاربردترین نوع مهره آسانسور است.

پیچ آسانسور در مقابل پیچ و استاندارد

یکی از تفاوت های اصلی بین پیچ آسانسور و پیچ‌های استاندارد این است که اولی دارای سر نازک و گرد است، در حالی که دومی معمولاً دارای سر ضخیم و شش ضلعی است. پیچ‌های استاندارد با سر ضخیم و شش ضلعی، گشتاور بیشتری را در هنگام نصب فراهم می‌کنند. با این حال، سر نازک و گرد پیچ‌های آسانسور، آن‌ها را به انتخاب بهتری برای کاربردهایی که در آن‌ها به پروفیل کم نیاز است، تبدیل کرده است.

یکی دیگر از تفاوت های پیچ آسانسور با پیچ های استاندارد در رزوه کاری آنها نهفته است. اکثر پیچ‌های آسانسور دارای یک بدنه نیمه رزوه‌ای هستند. رزوه ممکن است فقط تا نیمه یا سه چهارم بدنه کشیده شده باشد. در مقایسه، پیچ‌های استاندارد معمولاً دارای یک بدنه تمام رزوه هستند.

نحوه انتخاب پیچ و مهره آسانسور

اگر قصد استفاده و انتخاب پیچ و مهره آسانسور برای اتصال در کاربردی خاص را دارید، باید آن را متناسب با شرایط کاربرد موردنظر انتخاب کنید. ابتدا مطمئن شوید که اندازه پیچ مناسب است. پیچ آسانسور باید در  قطر و طول مناسب با کاربرد استفاده شود. نگران نباشید، تمامی پیچ و مهره‌هایی که در آسانسور استفاده می‌شوند و خود پیچ آسانسور، در سایزهای تولید می‌شوند. سایزبندی پیچ و مهره برای آسانسور بر طبق دو استاندارد DIN و ISO انجام می‌شود.

نحوه انتخاب پیچ و مهره آسانسور

فاکتور دیگر که در هنگام انتخاب و خرید پیچ و مهره آسانسور باید درنظر بگیرید، متریال پیچ و مهره است. شما باید پیچ های آسانسور را در متریال مناسب نیز انتخاب کنید. پیچ و مهره‌ها در طیف گسترده‌ای از مواد مختلف، تولید و عرضه می‌شوند. فولاد ضد زنگ یا استیل یک ماده محبوب برای ساخت پیچ و مهره برای آسانسور است. آن‌ها سطح بالایی از محافظت در برابر خوردگی را ارائه می‌دهند. فولاد کربنی محافظت کمتری در برابر خوردگی ارائه می دهد، اما دارای خواص مکانیکی بهتری نسبت به فولاد ضد زنگ است.

برای خرید پیچ و مهره آسانسور به سایت مگا پیچ مراجعه کنید. کارشناسان ما در بخش شتیبانی مجموعه، شما را در انتخاب و خرید پیچ و مهره برای آسانسور، راهنمایی خواهند کرد.

منابع

https://www.homestratosphere.com/what-is-an-elevator-bolt/

https://boltport.com/products/elevator-bolts/

What Is an Elevator Bolt?