Mdf یا Medium density fibreboard به معنی تخته فیبر با تراکم متوسط است که در صنعت ساخت و ساز وسایل چوبی بسیار کاربرد دارد.

Mdf چیست

ام دی اف(MDF) یا Medium density fibreboard اصطلاحی است که در ساخت وسایل و لوازم چوبی،تقریبا چند سالی است که بر سر زبان ها افتاده است. ام دی اف ها در واقع همان فیبرهای چوبی هستند که از ضایعات و خرده های چوب تشکیل یافته اندو با ترکیب چسب رزین و طی فشار و حرارت در کنار هم قرار گرفته و محکم شده اند. در خصوص توضیح بیشتر تراکم و یا همان چگالی که در بالاتر راجع به آن صحبت شد نیز باید یگوییم که ما تخته های فیبر با چگالی پایین را به عنوان نئوپان می شناسیم و در ساخت این چوب از ذره های کوچکتری نسبت به Mdf مثل خرده چوب و حتی کوچکتر از‌ آن یعنی خاک اره استفاده می شود و همین امر سبب می شود تا قیمت نئوپان پایین تر باشد.

پیچ ام دی اف

ام دی اف در تزئینات و نمای داخلی ساختمان ها و همچنین در ساخت لوازم چوبی کاربرد دارد. کابینت های آشپزخانه، مبلمان و لوازم اداری، قفسه ها، دیوارپوش و کف پوش های ساختمان های امروزی،همگی از ام دی اف ها تاثیر پذیرفته اند. از مهم ترین ملزومات  که در کارهای اجرایی با ام دی اف ها ضرورت دارد پیچ ام دی اف است. به منظور اتصال تخته های ام دی اف به هم و نصب آنها در جایگاه موردنظر، نیاز به پیچ ام دی اف است. ام دی اف ها وزن کمتری در مقایسه با چوب های معمولی دارند و برای نصب و محکم شدن نیز نیاز به ابزارهای خاصی ندارند و با پیچ MDF می توانند به خوبی نگه داشته شوند.

ویژگی پیچ ام دی اف

از ویژگی های پیج ام دی اف می توان به موارد زیر اشاره کرد: چهارسو بوده و دارای ساق های بلند و کشیده ای هستند و پیچ خوردگی های نسبتا عمیقی(رزوه) بر رویشان وجود دارد. سختی پیچ های معمولی را ندارند و متناسب با تراکم ام دی اف ها ساخته می شوند. چوب های ام دی اف انعطاف پذیر و سبک هستند و از همین رو تاب سختی پیچ های معمولی را نداشته و آسیب می بینند. هنگامی که پیچ ام دی اف وارد چوب ام دی اف می شود، شیارهای موجود روی پیچ برای جای گیری درون ام دی اف، فیبرهای فشرده و درهم تنیده را می شکافد بنابراین مهم است طول و ضخامت پیچ ام دی اف را با اندازه، ضخامت و مقاومت ام دی اف در نظر بگیرید.

اگر پیچ ام دی اف قطر بزرگتری داشته باشد می تواند به فیبرهای اطراف خود فشار بیاورد و آنها را بیش از اندازه از هم جدا کند. این شکاف ضمن آسیب زدن به ام دی اف، توان پیچ ها را نیز در نگه داری ام دی اف کم می کند. برای اطلاع از قیمت و خرید پیچ ام دی اف سیاه به بخش فروشگاه مگا پیچ مراجعه کنید.

راهنمای کار با پیچ ام دی اف و مزیت های آن

برای کاهش و از بین بردن شکاف و آسیب به ام دی اف، پیشنهاد می شود در ابتدای کار با دریل قسمت موردنظر بر روی ام دی اف را سوراخ کنید. برای این کار از مته ای استفاده کنید که تیز باشد و گرمای کمتری ایجاد کند. دقت کنید قطر مته کمتر از قطر پیچ ام دی اف باشد(تقریبا بین ۸۵ تا ۹۰ درصد قطر بخش داخلی رزوه پیچ ام دی اف) و یک حفره با عمق کمتر از طول پیچ ایجاد کنید.
سپس پیچ را به وسیله  پیچ گوشتی برقی در حفره ایجاد شده قرار داده و محکم کنید.

مزیتی که پیچ های ام دی اف نسبت به میخ دارند این است که می توان آن ها را با پیچ گوشتی باز کرده و از شکاف بیرون آورد. این مزیت برای فروشگاه هایی که قفسه های ام دی اف دارند بیشتر کارایی دارد و به راحتی می توانند قفسه ها را کم و زیاد کرده و تغییر دهند. پیچ های ام دی اف معمولا در اندازه های ۱٫۵، ۲٫۵، ۳، ۴ و ۵ سانتی متری تولید می شوند و برای خرید در بسته های ۵۰۰ تایی عرضه می شوند.

خرید پیچ mdf

چرا پیچ ام دی اف ؟

پیچ ام دی اف با کیفیت از آلیاژ کربن استیل ساخته می شوند که ترکیبی از کربن، آهن و دیگر فلزات مقاوم است. این آلیاژ مقاومت پیچ ها را برای به کار گیری در ام دی اف ها بالا برده و از زنگ زدگی پیچ جلوگیری می کند. رزوه های پیچ های ام دی اف مناسب، با طول بیشتر طراحی و ماشین کاری می شوند تا ضمن پیشروی آسان، مقاومت بیشتری داشته باشند. پیچ های ام دی اف را با پیچ گوشتی های برقی و یا شارژی وارد ام دی اف کرده و محکم می کنند. پیشنهاد ما برای کسانی که کابیت و قفسه ام دی اف ساخته و نصب می کنند، استفاده از دریل های شارژی است. این دریل ها هم برای سوراخ کردن و هم برای جای گذاری پیچ های ام دی اف کاربرد دارند. شما عزیزان می توانید برای دیدن سایر محصولات اعم از پیچ ها و مهره های مختلف به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

فروشگاه آنلاین مگاپیچ با بیش از 17 سال سابقه فعالیت در صنعت کشور آماده ارائه خدمات به تمامی شما عزیزان است. شما عزیزان می توانید از طریق سایت یا شماره موبایل 09120244644 و شماره تلفن های 02165429531 و 02634620982 که به ترتیب متعلق به تهران و کرج این تولیدی هستند به سفارش پیچ MDF و یا سایر محصولات بپردازید.