پیچ و مهره یکی از مهم‌ترین اجزایی هستند که در پروژه‌های صنعتی استفاده می‌شوند. به همین دلیل امروزه می‌توان انواع مختلفی از پیچ‌ها و مهره‌ها را در ابعاد و اندازه‌های مهم در بازار پیدا و تهیه کرد. چرا که استفاده از پیچ و مهره مناسب اهمیت بسیار بالایی در کیفیت کار دارد. برای سهولت کار و انتخاب گزینه مناسب استانداردها و اصطلاحات مختلفی به کار برده می‌شوند. یکی از این اصطلاح‌ها گام پیچ و گام دنده می‌باشد. خریداران می‌توانند به کمک جدول گام پیچ گزینه مناسب را با توجه به نیاز خود انتخاب و تهیه کنند. اگر دوست دارید در مورد گام پیچ چیست؟ یا گام دنده چیست؟ بیشتر بدانید شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت می‌کنیم.

منظور از گام پیچ چیست؟

یکی از کاربردی‌ترین معیارها در اندازه‌گیری پیچ‌ها که در حین خرید با آن روبرو خواهید شد گام پیچ نام دارد. منظور از این عبارت همان فاصله بین دنده‌هایی است که به صورت پشت سر هم بر روی محور پیچ قرار گرفته‌اند. در تعریف گام پیچ طبق استانداردهای ایالات متحده به تعداد دنده‌های قرار گرفته در هر واحد اینچ گفته می‌شود. به صورت ساده‌تر می‌توان گفت در محاسبه گام پیچ فاصله‌ای که پیچ یا مهره با یک دور چرخش طی می‌کنند را در نظر گرفته و طبق آن شماره گذاری می‌کنند.

جدول استاندارد گام پیچ

همان طور که گفته شد پیچ‌ها و مهره‌ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. به همین دلیل انتخاب یک گزینه صحیح و مناسب نیازمند تحقیقات و اطلاعات بالایی است. برای این منظور جدول‌های مخصوصی وجود دارند که خریداران می‌توانند به کمک فرمول گام پیچ و مطالعه جدول استاندارد گام پیچ گزینه درست را انتخاب و تهیه کنند. برای اطلاع بیشتر به جدول زیر دقت کنید:

ردیف تولرانسی (جهت)

گام × قطر بزرگ mm یا اندازه اسمی in علامت نوع پیچ
g8     ۱۲ M متریک دنده درشت
۰.۷۵ × ۱۲ M متریک ظریف
A     G پیچ لوله (استوانه‌ای)
      R خارجی

Rc داخلی

پیچ لوله (مخروطی)
۶ × ۳۲ Tr ذوزنقه‌ای ۳۰ درجه
e۶LH – ۸ × ۵۰ S

اره‌ای

Tr 24 × 9 – 3 – LH

  • Tr: علامت پیچ
  • ۲۴: قطر خارجی
  • ۹: گام حقیقی
  • ۳: تعداد راه
  • LH: چپ گرد

تفاوت پیچ دنده ریز و درشت

گام و دندانه پیچ دو موضوع بسیار مهم در انتخاب پیچ مورد نیاز خریداران است. این دو پارامتر معمولا طبق استانداردهای متریک و یا اینچ طبقه‌بندی شده و بر اساس جدول‌های استاندارد طراحی و تولید می‌گردند. طبق گفته بالا به فاصله بین دو شیار متوالی که در محور پیچ قرار گرفته‌ گام پیچ گفته می‌شود. طبق این تعریف به اختلاف شعاع داخلی و خارجی مفتول پیچ دندانه و رزوه می‌گویند. در نتیجه پیچ‌هایی با دنده ریز و درشت وارد بازار شده‌اند که هر یک برای هدف مختلفی استفاده می‌شود. به این صورت که پیچ‌هایی با دنده ریز را در صنایع چوب و فولاد به کار می‌گیرند. این در حالی است که نمی‌توان پیچ‌هایی با دنده درشت را برای فلزها استفاده کرد. مهم‌ترین تفاوت پیچ دنده ریز و درشت به صورت زیر می‌باشد:

  • تعداد رزوه‌ها در پیچ‌ دنده‌های درشت در هر اینچ کمتر هستند.
  • پیچ دنده ریز در مقایسه با دنده درشت از تنوع بالایی برخوردار هستند.
  • پیچ‌های دنده درشت آسان‌تر جابه‌جا می‌شوند به همین دلیل سرعت کار کردن با آن‌ها بیشتر است.
  • از لحاظ استحکام و مقاومت بهتر است پیچ‌های دنده ریز مورد استفاده قرار بگیرند.
  • پیچ‌های دنده ریز حساس‌تر هستند و در حین کار با آن‌ها باید با احتیاط عمل کرد تا دچار آسیب نشوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به جدول استاندارد پیچ های متریک و استاندارد پیچ دنده کبریتی که در شرکت‌های فروش پیچ و مهره وجود دارند مراجعه کنید و بهترین گزینه ممکن را با توجه به نیاز خود خریداری کنید.

کلام آخر

دنیای پیچ و مهره دنیایی بسیار وسیع و گسترده است. به طوری که تنوع بالایی را می‌توان در این زمینه مشاهده کرد و این خود باعث ایجاد سردرگمی برای انتخاب گزینه مناسب در خریداران می‌گردد. شرکت مگا پیچ به عنوان یکی از پیشگامان در زمینه تولید انواع پیچ و مهره این امکان را به خریداران می‌دهد تا مناسب‌ترین گزینه ممکن برای پروژه‌های خود را انتخاب و تهیه کنند. کارشناسان ما همواره در خدمت مشتریان بوده و می‌توانید با درخواست جدول پیچ و مهره، جدول رزوه های اینچی، جدول پیچ تراشی و … تمامی شرایط را بررسی کنید و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.