بررسی انواع میخ پرچ

بررسی انواع میخ پرچ

برای متصل نمودن قطعات مختلف، راه های گوناگونی وجود دارد. استفاده از میخ، پیچ و یا میخ پرچ از جمله ی این راه ها می باشند. هر کدام از این وسیله ها برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت پرچ با میخ و پیچ در ایجاد اتصال محکم و مقاوم است. به همین دلیل هم استفاده از آن کمتر از میخ و پیچ است. در نتیجه میزان آشنایی افراد با ویژگی ها و انواع پرچ ها پایین تر می باشد.

برای متصل نمودن قطعات مختلف، راه های گوناگونی وجود دارد. استفاده از میخ، پیچ و یا میخ پرچ از جمله ی این راه ها می باشند. هر کدام از این وسیله ها برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت پرچ با میخ و پیچ در ایجاد اتصال محکم و مقاوم است. به همین دلیل هم استفاده از آن کمتر از میخ و پیچ است. در نتیجه میزان آشنایی افراد با ویژگی ها و انواع پرچ ها پایین تر می باشد. در ادامه با هم این ویژگی ها را با هم بررسی می نماییم:

پرچ توپر : یکی از انواع پرچ را می توان پرچ توپر ( پرچ دائم ) دانست. این نوع از پرچ برای امور و کارهای مختلفی مانند صنعت ساخت هواپیما و  یا پل استفاده می شود. در واقع پرچ توپر در ساخت تجهیزاتی که نیاز به استحکام بالا دارند، کاربرد دارد. سر پرچ توپر، گرد شکل بوده و بدنه ی آن از جنس فلز و به شکل استوانه توپر می باشد. این نوع پرچ یکی از محکم ترین و مقاوم ترین انواع پرچ ها می باشند.

 

پرچ نیمه لوله ای : این مدل شباهت زیادی به پرچ توپر دارند. تفاوت آن در واقع در خالی بودن استوانه ی پرچ است.

میخ پرچ

 

میخ پرچ کور ( توخالی ) : میخ های پرچ توخالی یا کور از جمله متداول ترین میخ های پرچ هستند. برای پرچ کردن این میخ ها با دسترسی به یک سمت قطعه از دستگاه پرچ استفاده می شود. این مدل از میخ پرچ ها بار کمتری نسبت به سایر مدل ها مانند پرچ توپر تحمل می کنند و به دلیل مقاومت کم بهتر است در اتصالات قوی از آن استفاده نشود. سریع بودن انجام اتصال نیز از دیگر مزایای آن محسوب می شود.

 

 

پرچ قارچی : از این پرچ در مواقعی که نیاز است یک طرف کاملا صاف باشد، استفاده می شود. کاربرد مهم این نوع پرچ مربوط به اتصال ورقه های نازک است که می خواهیم یک سمت آن کاملا صاف و بدون ناهمواری باشد. شکل خاص آن وجه تمایز مجسوب می شود.

پرچ پوپ : این نوع از میخ پرچ در صنایع خاصی کاربرد دارند. علت نامگذاری آن را شاید بتوان به صدایی که در حال انجام شدن پرچ انجام می شود، مرتبط دانست. این صدا در حقیقت از شکسته شدن میله به وجود می آید.

پرچ پین دار : ویژگی مهم این نوع از میخ پرچ ها دارا بودن پین است. در واقع پین باز شده، پرچ انجام می شود و پین در بین سطوح قرار می گیرد. در حقیقت پین سبب بالا بردن میزان استحکام و مقاومت و نوع اتصال می شود.

پرچ لوله ای: میخ پرچ لوله ای را در بین ابزار آلات بسیاری از مشاغل و کسب و کارها پیدا خواهید کرد. در حقیقت میزان استفاده زیادی در صنایع مختلف دارد. به دلیل وجود تنوع در آلیاژهای مورد استفاده جهت تولید آن، برای ایجاد اتصال بین سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. فلزاتی همچون آلومینیوم، مس و برنج از جمله آلیاژهای موجود در پرچ لوله ای هستند.

 

پرچ انفجاری ( ترقه ای ) : این مدل در حقیقت حاوی سوراخی است که درون آن مواد محترقه قرار می گیرد. انجام شدن عمل پرچ، با قرار گرفتن حرارت بر روی میخ پرچ و آزاد شدن انرژی مواد منفجره صورت خواهد گرفت.

پرچ شوبرت : از دیگر انواع میخ پرچ ها می توان به نوع شوبرت اشاره نمود. مخروطی بودن از ویژگی های خاص آن محسوب می شود. در هنگام وارد نمودن پرچ به درون سطح مورد نظر، می توان با راهکارهایی قدرت پرچ و اتصال انجام شده را افزایش داد. قرار دادن یک میله درون سوراخ این مدل یکی از این راهکارها می باشد.

 

نکات مهم در استفاده از پرچ

درست است که کار پرچ متصل نمودن سطوح و وسایل مختلف است اما اگر پرچ ها به طور دقیق و در جای مناسب قرار نگیرند، اتصال انجام شده استحکام کافی را نخواهد داشت. پرچ ها باید در جای مناسب و با فاصله دقیق از هم قرار بگیرند تا دو سطح به طور کامل بر روی هم ثابت شوند. با توجه به ویژگی انواع پرچ ها که قبل تر در مورد آن ها توضیح دادیم، باید پرچ متناسب با ضخامت سطح مورد نظر انتخاب شود.

خرید میخ پرچ استیل

به طور کلی هر چه در انتخاب پرچ و نحوه ی پرچ نمودن دقت بیشتری وجود داشته باشد، نتیجه ی نهایی مطلوب تر خواهد بود. یکسان بودن سوراخ دو قطعه، متناسب بودن قطر میخ پرچ با قطر سوراخ ها و هماهنگ بودن جنس پرچ با قطعه ها از عوامل موثر در داشتن یک اتصال خوب می باشند. پرچ انبری ها نیز از محصولات پر فروش جهت استفاده در صنایع مختلف میباشد جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پرچ ها از قسمت  خرید پرچ انبری دیدن نمایید.

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.