نامگذاری پیچ و مهره

نامگذاری پیچ و مهره

با توجه به روی کار آمدن صنایع گوناگون احتیاج به ابزارآلات متنوع نیز افزایش یافته است. یکی از مهم‌ترین این ابزارها پیچ و مهره‌ها می‌باشند. از آنجایی که انواع مختلفی پیچ و مهره تولید و وارد بازار شده‌اند برای تفکیک آن‌ها از هم شروع به نامگذاری پیچ و مهره کرده‌اند. این نامگذاری‌ها دارای یک سری استانداردها و مشخصه‌های خاص خود هستند. شما می‌توانید تمامی انواع آن‌ها را در کاتالوگ پیچ و مهره مشاهده کرده و از روی جدول استاندارد پیچ و مهره مشخصه‌های آن‌ها را ارزیابی کنید. سپس پیچ و مهره مناسب برای کار خود را انتخاب کرده و خریداری کنید.

با توجه به حساسیت بالای کارهای صنعتی نامگذاری پیچ و مهره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در این نامگذاری عملکرد، محل مصرف، شکل ظاهری و سایز آن‌ها می‌باشد. در زیر هر یک از این نامگذاری ها به صورت دقیق تر توضیح داده شده اند:

 

نامگذاری پیچ و مهره با توجه به شکل ظاهری

پیچ و مهره‌های موجود در بازار دارای شکل‌های ظاهری متنوعی هستند. از جمله نام‌هایی که بر طبق این معیار بر روی آن‌ها گذاشته می‌شود پیچ ششگوش، پیچ چشمی، پیچ آلن سر خزینه، پیچ سر استوانه، مهره تاجدار، مهره خروسکی، مهره چهارگوش، مهره ششگوش، مهره سربسته، مهره کلاهی، مهره فلنج دار و … می باشند.

 

 

نامگذاری پیچ و مهره با توجه به عملکرد آن‌ها

یکی دیگر از معیارهای مهم در نامگذاری پیچ و مهره عملکرد آن‌ها می‌باشد. به این معنا که با توجه به مکانی که پیچ و یا مهره در آن استفاده می‌شوند نامگذاری شده‌اند. به عنوان مثال مهره قفلی، مهره جوشی، پیچ آلن مغزی،  پیچ خودکار یا خودرو و …

 

مطالب بیشتر: نامگذاری پیچ و مهره

 

نامگذاری پیچ و مهره با توجه به سایز آن‌ها

پیچ‌ها و مهره‌ها در ابعادهای مختلفی تولید می‌شوند. هر یک از این ابعاد با توجه به مکانی که قرار است در آن استفاده شوند انتخاب می‌شوند. در نتیجه مشتریان می‌توانند با گفتن اندازه مورد نظر قطعه مناسب خود را خریداری کنند.

 

کد خوانی پیچ و مهره

پیچ‌ها و مهره‌ها برای شناخته شدن در بین متخصصین دارای یک سری کدها هستند. این کدها دارای یک سری استانداردهای مشخص شده‌ای بوده و در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس اگر با پیچ و مهره‌ها سر و کار دارید برای راحتی و کیفیت کار خود باید با کد خوانی پیچ و مهره نیز آشنا شوید. به طوری که در این استانداردها نوع پیچ، قطر پیچ و طول پیچ ثابت می‌باشد. البته استانداردها در دو سیستم متریک و آمریکایی تعریف می‌شوند. تمامی موارد در هر دو سیستم یکسان بوده و فقط واحد‌های اندازه‌گیری در آن‌ها فرق دارد. به این صورت که در سیستم متریک ابعاد اندازه‌گیری بر اساس میلی‌متر بوده و در سیستم آمریکایی به اینچ است.

 

جدول سایز پیچ و مهره

 

مطالب بیشتر: پیچ و مهره کلاس 12.9

 

جدول سایز پیچ و مهره

از جمله راهکارهایی که برای معرفی راحت‌تر پیچ و مهره ابداع شده تنظیم جدول سایز پیچ و مهره است. به این معنا که در این جدول می‌توان اندازه بخش‌های مختلف پیچ و مهره را مشاهده کرد. از جمله موارد درج شده در جدول سایز پیچ و مهره عبارتند از:

  • قطر
  • مساحت سطح مقطع
  • کلاس
  • بار قابل تحمل به نیوتن و کیلوگرم

یک دیدگاه

  1. فرشید حنیفی
    آبان 02, 1399 \ق.ظ\30 10:57 ق.ظ

    با سلام مطلب بسیار فوق العاده ای بود از شما کمال تشک ررو دارم

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.